Forum: Diğer Konular RSS
GitHub vb. Mecralarda Bulunan Projelerin Başkaları Tarafından Geliştirilmesi
İbrahim #1
Üye Eki 2015 tarihinden beri · 160 mesaj
Grup üyelikleri: Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Konu adı: GitHub vb. Mecralarda Bulunan Projelerin Başkaları Tarafından Geliştirilmesi
Selamün Aleyküm;

GitHub vb. mecralarda bulunan projeler var. Lakin bu projeler 5 - 10 tane kaynak kod sayfasından oluşan projeler değil. GitHub'da vs. yerlerde milyonlarca kalabalık kodlardan oluşan projeler var. Bu projelerin birisine baktığımda içerisinde src, contrib, utils vs. vs. klasörler içerisinde binlerce kaynak kod dosyaları mevcut. Benim hala anlamadığım nokta ise bu kadar çok kaynak kodun hangisinden başlayarak bu proje kodlarını okumamız gerekiyor ki nasıl bir yapı ve algoritmalar uygulandığını görebilelim? Yani mutlaka bir yapıyla bu projelerin oluşturulduğunu biliyoruz ama bu kaynak kodları nasıl okumamız gerekiyor? Hepsini tek tek açıp okumak mantıklı gözükmüyor ve bu şekilde proje yapısının anlaşılacağını da zannetmiyorum. Bu tür açık / kapalı projeleri geliştirebilmek için kaynak kodun neresinden okumaya başlanması gerektiğini ve projenin nasıl bir yapı üzerinde kurularak geliştirildiğini anlatan dökümanlar yapmalı mıyız? GitHub vb. mecralardaki projelerde bu iş için dökümanlar yapılıyor mudur?

Teşekkürler!
erdem (Moderatör) #2
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 1004 mesaj · Konum: Eskişehir
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
Github'un arama arayüzü (api) var. Buradan arayabilirsin.

Bu arada Bitbucket özel git deposu oluşturmaya izin veriyormuş. Ben yakın zamana kadar bunu bilmiyordum.

Github üzerinde bazı kütüphaneleri incelediğinde onun nasıl kullanacağını anlatan dökümanlar bulabilirsin.
kerdemdemir #3
Üye Eyl 2013 tarihinden beri · 123 mesaj · Konum: Danimarka
Grup üyelikleri: Üyeler
Oncelikle bu projeler büyük projelerse genelde doxygen dokumantasyonları olur örneğin https://www.opencascade.com/doc/occt-6.9.0/refman/html/cla…
UML diagramları benim anlamamı kolaylaştırır.

Aslında her zaman önce örneklere ve testlere bakmanı öneririm. Geliştirmek istediğin şeyleri testleri ve örnekleri manipüle ederek deneyebilirsin.

Bunun dışında source kodu bilgisayarına indirerek "dia" gibi kaynak kodları UML le çeviren araçlar kullanabilirsin.
Doğrulama Kodu: VeriCode Lütfen resimde gördüğünüz doğrulama kodunu girin:
İfadeler: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Özel Karakterler:
Bağlı değilsiniz. · Şifremi unuttum · ÜYELİK
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20100516-dev, © 2003-10 by Yves Goergen
Şu an: 2017-12-15, 11:49:20 (UTC -08:00)