Forum: Tanışma ve Kaynaşma RSS
Mesai Karmaşası - Deneyim Önerisi
Ali #1
Kullanıcı başlığı: Python / Java / C,C++  / D
Üye Ock 2011 tarihinden beri · 84 mesaj · Konum: Orjin
Grup üyelikleri: Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Konu adı: Mesai Karmaşası - Deneyim Önerisi
Selamlar. Şu anki şirketimde 9 aylık Jr. Developer olarak Full Stack pozisyonunda görev almaktayım. Açıkcası ben Front-End üzerine yoğunlaşmayı istiyorum. Ancak Bunun SQL'i mi dersiniz, C#'ı mı dersiniz PHP'si mi dersiniz ne ararsanız oldu yani yaptığım.

Neyse maaşı belirtmesem de çok iyi bir seviye değil. 6-7 kişinin benzerini yaptığı projeyi tek başına yaptırdılar bana. Yetmedi mobilini başkası yapıyordu hybrid onu da yaptırdılar. (Burada mesele işi yapmak değil, bi proje devam ederken, diğeri yetişsin diye mevcut projeyi bıraktırıyorlar. O proje bitince tekrar eski projeye dön deniliyor)

Deneyimleriniz nelerdir? Garanti bi iş bulsam ve maaşı yeterli olsa çıkarım diyorum. Benzer deneyimler yaşayanlar oldu mu?

Mesai yaptım istisnasız 20-25 gün evden çalışarak geceleri. Tabi ki mesai parası alamadım ve üzerine öğle araları yarım saate düşürüldü. Saçma sapan isteklerle karşı karşıya kaldım, isteklerimin dinlenilmediği oldu ve çok zoruma gitti ben kod yazarken ekranın dibine girildi. Çok sevdiğim bu mesleği, hobi olarak gördüğüm bu işi "lanet olsun" durumuna getirdiler. İşin teknik detayını bilmeyen göbekli alkoliklerle muhattap olmak durumunda kaldım.

Bu gibi durumlarla karşılaşanlar olmuştur illa ki. Sizin önerileriniz nelerdir? Ne yaptınız böyle bir durumda. Ben ne yapmalıyım sizce?

Şu anda dil kursundayım. B2 seviyesindeyim dili belirtmek çok önemli mi bilmiyorum ama yurt dışına açılmayı çok istiyorum :) Deneyimlerinizi paylaşabilir misiniz rica etsem?
Ali
erdem (Moderatör) #2
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 959 mesaj · Konum: Eskişehir
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
Allah(c.c) kolaylık versin.

Ben bu aralar PyGtk dersini D'ye aktarmaya çalışıyorum. Bir kısmını aktardım ama bazı örnekleri anlamak için Gtkd forumlarında sormam gerekti.
acehreli (Moderatör) #3
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4513 mesaj
Söylediklerinin hepsi her yerde görülebiliyor.

En iyisi, başka firmaların senin gibi birisini arıyor olmaları ve çıktığın an başka bir işe geçivermek. Onun olabilmesi için, programlama dili gibi araçları öğrenmek yanında belirli bir konunun uzmanı da olmalısın. Yani, dil uzmanından çok bir konunun uzmanı olmalısın. (Kendi adıma, ben bu konuda kötü sayılırım.)

Firmalar için en önemlisi sonuç olabiliyor: Kod kötü bile olsa hemen haftaya çalışsın istiyorlar. Bunun doğru olmadığını ve o kodun sonradan düzeltilmesi gerektiğini biliyoruz ama yine de süre onların gözünde önemli oluyor. Her ne kadar yanlış olsalar da işin bir de mühendislik tarafı var: Mükemmel olmasa da bir noktada durup "bu kadarı yeterli" diyebilmeliyiz. Bu da deneyim gerektiriyor. (Ben bu konuda da çok iyi sayılmam. :) )

Her zaman kolay olmuyor ama, çalıştığın yerdeki sorunları sahiplenmek çok önemli. Örneğin, sorunları yalnızca birisi iş verdi diye çözmek yerine, o sorunu benimsemek ve firmada o konunun sahibi haline gelmek önemli.

Ne kadar uzman olursak olalım, sonuçta teşekkürün karşıdan gelmesi lazım. O da her zaman olamayabiliyor. Kimbilir kaçıncı firmada çalışıyorum; geriye baktığımda hepsinde de kötü hisler görebiliyorum. (Zaten kötü his olmasa insan bulunduğu yeri değiştirmek de istemiyor. Olduğun yerde durunca maaşın gittikçe güçsüzleşiyor; zam istiyorsun; veremediklerini söylüyorlar ve başka yere gidiyorsun. O bile minnet eksikliği anlamına geliyor.)

Özetle, bende çözüm yok; bunlar olabiliyor. Başka seçeneğin olana kadar çalışmaya devam. :-/

Olabiliyorsa, getirdiğin değerleri alttan alttan işittirmeye çalışabilirsin. "Başkalarının büyük ekiple yaptıklarını tek başıma bitirdim" gibi. Veya, "nasılsın" dendiğinde; "çok yorgunum; dün bütün gece düttürgeç zamazingosunu kodlamakla uğraştım" gibi... :)

Ali
Ali #4
@erdem Hocam teşekkür ederim.

@acehreli Hocam sağolun

Benim isteğim de bir konunun uzmanı olmakta ama iş yerinde her konunun uzmanı yapılıyorsunuz çok sıkıcı. Benim bi hayalim hedefim var. Hobi olarak ilgilendiğim konular mesela Python, Go, Rust ya da D blog yazıları yazıyorum. Bunlarla bile iş yaptırmaya çalışıyorlar.

Bu biraz normalden farklı değil mi sizce de?
Ali
acehreli (Moderatör) #5
Son söylediğini anlamadım ("Bunlarla bile iş yaptırmaya çalışıyorlar.") ve Türkiye dışında çalıştığımdan neyin normal kabul edildiğini bilemiyorum. (Farklı "normal" örneği olarak, iş başvurularına Türkiye'de medeni hal, askerlik durumu, fotoğraf, vs. eklenebildiği halde Amerika'da böyle bilgilerin sorulması bile yasak.)

Önerim, kendini geliştirmeye devam ve iş durumunu değiştirene kadar da olayların iyi taraflarını görmen. (Söylemesi kolay. :) )

Ali
Ali #6
@acehreli

Hocam, hobi olarak bi dille ilgileniyorum. Hemen bunu kullanalım diyorlar. Yıllardır D yazıyorum sadece hobi için. Orada bile fikirler alınmadan yapacağıza gidiyor olay.

Kendimi geliştirmek adına Github'a katkıda bulunmadığım repo kalmadı Facebook'un react'ine bile katkıda bulundum. İlk zamanlarda başvurduğum yerler "tecrüben yetersiz" diyordu. Şimdi ise beklentilerinii kabul edebilecek durumda değilize evriliyor olay.
Ali
zafer #7
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 700 mesaj · Konum: Ankara
Ali:
Hocam, hobi olarak bi dille ilgileniyorum. Hemen bunu kullanalım diyorlar. Yıllardır D yazıyorum sadece hobi için. Orada bile fikirler alınmadan yapacağıza gidiyor olay.

Diğer anlattıkların hakkında bir şey diyemem ancak eğer hobi olarak ilgilendiğin dili kullanma şansı veriyorlarsa bu harika bir şey. Doğrusu bende halen D dilini iş dışında kullanıyorum. Bana D dili ile çalışabilirsin deseler ben buna çok sevinirdim.
https://github.com/zafer06 - depo
Salih Dinçer #8
Üye Ock 2012 tarihinden beri · 1908 mesaj · Konum: İstanbul
Selam Ali, bilmiyorum şimdi ileteceklerimi bir gün buraya gelip okuyabilecek misin ama aradan geçen zaman zarfında olumlu gelişmeler oldu mu acaba?

İnşaallah olmuştur, Erdem'den hayır duası da almışsın. Önemli olan iyi niyet ve Ali hocamın belirttiği gibi işi sahiplenmek. Sonuçta iyi veya kötü maaş almaktasın ve sevdiğin mesleği icraa etmektesin. Tecrüben arttıkça kendi işini yapmaya yönebilirsin...

Örneğin firma kurmak şart değil, bir ürün geliştirip bunun tutulması (dikkat çekmesi) için çabalarsın. Sonra gelir bir firma satın alır ve sen de elde ettiğin sermaye ile bir yazılımevi kurabilirsin. Bütün bunlar ulaşılabilir şeyler sadece jeokonjonktür aksilikler bizi gelip bulmasın. Dünya fokur fokur kaynıyor, hayat yazdığımız kodların ötesinde işliyor!

Allah hepimzin yardımıcısı olsun...
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)
kerdemdemir #9
Üye Eyl 2013 tarihinden beri · 123 mesaj · Konum: Danimarka
Şu anda dil kursundayım. B2 seviyesindeyim dili belirtmek çok önemli mi bilmiyorum ama yurt dışına açılmayı çok istiyorum :) Deneyimlerinizi paylaşabilir misiniz rica etsem?

Yurt disi olarak benim tavsiyem Stackoverflow 'un is arama kismindan bir suru is basvurusu yapmak olacaktir. Ben bu site araciligiyla yurt disinda iki kere is buldum, yaklasik 7 ay once ailecek Danimarkaya tasindik. Benim ilk skype mulakatlarim cok kotu gecmisti. Ama verilen sorulari cevapliyamamak beni arastirmaya itti ve mesleki kisisel gelisimime katki sagladi. Ayni hafta icinde ofiste geceledigim zamanlar bile mulakatlara girdim. Iste ev odevleri verdi bazi firmalar , bazilari sinavlar yapti cok istekliydim ve bir cok basvuru yaptim. En sonunda istedigim posizyonlardan birisine kabul aldim.

Sizde benim Turkiyede oldugum gibi calisma kosullarindaysaniz bu mulakatlar nerdeyse imkansiz hale geliyor is yerinin fazla mesaileri dolayisiyla. Yani abartmiyorum gercekten 2 gece uyumadigim oldu bu islerden dolayi ama bende arti cocuk ve yuksek lisans telasi vardi.

Bir suru basvurular yapmanizi oneririm ben yaklasik 20-30 mulakata girdim galiba sadece 2 si oldu.

Umarim mantikli gelmistir.
Erdemdem
acehreli (Moderatör) #10
Erdemdem, yeni iş konusunda tebrikler! :) Biraz daha bilgi verir misin? Ürün ne? Senin iyi olduğunu biliyoruz ama programcı konusunda başka ülkelerden insan getirecek kadar zorluk mu çekiyorlar? Ülke nasıl? Başka ilginç neler var?

Kendim gideceğim için değil; başka ülkelerdeki farklı yaşamlar hep ilgimi çeker. :)

Ali
kerdemdemir #11
Üye Eyl 2013 tarihinden beri · 123 mesaj · Konum: Danimarka
Ali Abi çok sağol,

Leica Geosystems diye bir firma. GPS bağlantısı olan excavator, sondaj makineleri(driller, piler) gibi büyük inşaat makinelerinin kullanımını kolaylaştıran paneller geliştiriyoruz. Ben 3 boyutlu grafik geliştirme bölümündeyim. Baya cross productlar, dot productlarla dolu hesaplamalar yapıp kod yazıyorum bunun yanı sıra özelleşmiş bir grafik pipeline'ımız var ama biraz fazla "özel" :) . Yani derinlemesine opengl ile uğraşmak durumunda kalıyorum. Çok mutluyum aslında yaptığım işi çok seviyorum.

Avrupa ve Amerika'da gerçekten programcı sorunu var. Eşim işte geçenlerde Danimarka devletinin verdiği hoşgeldiniz tarzı bir eğitime katılmış orda bile belirtmişler özellikle programcılığı ve yetişen insanların yetmediğini(programcılık konusunda). 

İşte 7 ay oldu aşağı yukarı çok mutluyuz. "Child Care" diye bir şey var burda 6 aydan itibaren çocukları devletin kontrolünde olan kreşlere gönül rahatlığıyla bırakabiliyorsunuz. Bu bizim işimize çok yaradı eşim biraz nefes aldı. Onun dışında bizim yapımıza biraz daha uygun sakin bir yer burası en yakın market 20 dakka yürüyüş uzaklığında. Herkez sevmez ama biz hep bunu hayal ederdik. Bahçeli bir evimiz var domates filan ekiyoruz.

İş yerim 400 metre uzakta önce işi bulup sonra ev aramanın en güzel yanı yakın ev seçebilmek oldu. Onun dışında burdaki en önemli ulaşım aracı bisiklet. Herkez heryere bisikletle gidiyor. Özel bisiklet yolları var güzel gerçekten.

Ekonomik olarak sanıyorsam Türkiyeden çok farklı değiliz dikkatli harcama yapmamız gerekiyor burda iş güçü çok pahalı. Yani Türkiyede sık sık yaptığımız dışarda İskender keyfi filan burda çok lüks. Restoranlar aşırı pahalı. İş gücü içermeyen ürünler ise aynı genelde. Memlekette arabamız filan vardı ama burda şimdi korkuyorum o toplara çıkmaya.

Gittikce daha iyileşir gibi düşünüyorum.
Olurda yolunuz düşerse her zaman bekleriz.

Erdemdem
Doğrulama Kodu: VeriCode Lütfen resimde gördüğünüz doğrulama kodunu girin:
İfadeler: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Özel Karakterler:
Bağlı değilsiniz. · Şifremi unuttum · ÜYELİK
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20100516-dev, © 2003-10 by Yves Goergen
Şu an: 2017-10-22, 08:32:53 (UTC -07:00)