Forum: Diğer Konular RSS
Başka dillerden Bağlantı
Abdullah #1
Üye Ağu 2015 tarihinden beri · 48 mesaj
Grup üyelikleri: Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Konu adı: Başka dillerden Bağlantı
1) D ve bazı diller içinde C kodu çalıştırabiliyor. Diğer dillerde, C ile yazılan kütüphaneye bu şekilde mi erişim sağlanıyor? C++ tabanlı CopperSpice'e nasıl bağlantı yapılabilir?

2) SDL sadece derleme aşamasında işlem görüyor heralde. JIT veya Yorumlayıcı'da nasıl çalışıyor?
acehreli (Moderatör) #2
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4513 mesaj
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
Evet, bir çok dil C kütüphanelerini çağırabiliyor. C'nin kullandığı bir çağırma yöntemi (calling convention) var. Parametreler program yığıtında şöyle geçirilirler, dönüş değeri şu yamaca konur, vs. Bunların tam ne olduklarını uyduruyorum ama sonuçta o kurallara uyan her kod her C kütüphanesini çağırabilir.

C++ kütüphaneleri yine C arayüzü ile çağrılabilir. C++ tarafı ince bir C arayüzü sunar. Bu işlevler extern "C" olarak bildirilmişlerdir. D (veya başka dil) tarafı da o arayüzü extern(C) olarak bildirir ve yine C gibi çağırır.

Tabii C++ nesneleri D tarafında oluşturulamayacaklarından C++ kütüphanesi o iş için de işlev sunar: Hayvan* KediKur(/* ... */) gibi.

Ancak, D'nin C++ ilişkisi gittikçe artıyor:

https://dlang.org/spec/cpp_interface.html

İkinci soruyu ben anlamadım.

Ali
Abdullah #3
İkinci soruyu ne kadar doğru sordum bilemiyorum. Mesela gtk ile yazılmış bir uygulamayı çalıştırmak için bilgisayarda gtk+ yüklü olması lazım, ama gtk ile uygulama yazmak için ekstra gtk-dev gibi bir kütüphane bulunması gerekiyor. JIT derleyiciler veya Yorumlayıcılar bu noktada ne yapıyor?
acehreli (Moderatör) #4
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4513 mesaj
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
gtk-dev en azından başlık dosyaları için şart tabii. JIT konusunda fazla bilgili değilim ama derlemenin başarılı olabilmesi için onların da gerektirdiğini düşünürüm.

Ali
Abdullah #5
Yorumlanan diller çalışma sırasında derlendikleri için çalışırken gtk-dev'e ihtiyacı olduğunu düşündüm.
Doğrulama Kodu: VeriCode Lütfen resimde gördüğünüz doğrulama kodunu girin:
İfadeler: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Özel Karakterler:
Bağlı değilsiniz. · Şifremi unuttum · ÜYELİK
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20100516-dev, © 2003-10 by Yves Goergen
Şu an: 2017-10-22, 01:07:31 (UTC -07:00)