Forum: Tanışma ve Kaynaşma RSS
N'abersiniz...:)
Salih Dinçer #1
Üye Ock 2012 tarihinden beri · 1908 mesaj · Konum: İstanbul
Grup üyelikleri: Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Konu adı: N'abersiniz...:)
Herkes benim gibi çok yoğun galiba?

Ali hoca da dahil elimizden geldiğince, burada yazmaya/kodlamaya devam ediyoruz. Sizler n'apıyorsunuz? Projeler, hedefler ve hayatınızda D'ye yönelik ayırdığınız zaman neler öğrenebilir miyim...:)

Ali hocam, dünya yeni gelen ufaklığı benim için bi öp olur mu?

Sevgiler, saygılar...
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)
agora #2
Üye Tem 2013 tarihinden beri · 221 mesaj
Hocam ben sinava hazirlaniyorum :) YGS-LYS yeniden. Mevcut universite ve bolumu sevemedim 3. yilda birakiyorum (kocaeli univ - makina muhendisligi)

baya yogun geciyorum. bilgisayar'a dahi hafta sonu harici belki 1 gun ya da 2 gun vakit ayirabiliyorum en fazla.
zekeriyadurmus #3
Kullanıcı başlığı: Talha Zekeriya Durmuş
Üye Eki 2012 tarihinden beri · 701 mesaj · Konum: Samsun/Türkiye
Şu sıralar acayip yoğun geçiyor hocam fırsat buldukça chess.com da satranç oynayıp stres atıyorum programlamadan yine uzaklaştım biraz kafa dinlemek için iyi geliyor. Ayrıca sanırım üşüttüm hapşıra hapşıra bir oluyorum :D

Zekeriya
Bilgi meraktan gelir...
acehreli (Moderatör) #4
Kullanıcı başlığı: Ali Çehreli
Üye Haz 2009 tarihinden beri · 4513 mesaj
Grup üyelikleri: Genel Moderatörler, Üyeler
zekeriyadurmus:
sanırım üşüttüm hapşıra hapşıra bir oluyorum

Amerika'ya gelmeden önce alerji diye bir şeyden haberim yoktu. Daha doğrusu, kendimi tabii ki alerjik bünyeli bir insan olarak göremeyeceğim için hiç üstüme kondurmazdım. Mevsim değişiklikleri sırasındaki burun akıntılarını ben de tabii ki üşütmeye yorardım.

Sıkıntımın alerji olduğunu Amerika'ya gelince anladım! :D

Ali
Salih Dinçer #5
Geçmiş olsun Zekeriya...

Dersler önemli tabi. Ben de satranç oynayım diyorum ama bir türlü kendimi veremedim...:(

Şu günlerde bizim çatı onarılıyor. Hafta sonu onla uğraşıyoruz. Çatı katında oturuyorum. Biraz dertli bir daire.

Kolay gelsin...
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)
zekeriyadurmus #6
Toz alerjisinden şüpheleniyorum birazda. Ders çalışırken yere (halıya) yatıyorum haliyle tozu çekiyorum bundan dolayı olabilir yada gerçekten hasta olmuşumdur :) Teşekkür ederim hocam Allah razı olsun.

Zekeriya
Bilgi meraktan gelir...
agora #7
Üye Tem 2013 tarihinden beri · 221 mesaj
Gecmis olsun zekeriya

benim gribim hic gecmedi. 1.5 ayda 4 kere ya da 5 kere haftada 1 ya da 2 olmak sarti ile iste cumle karisik ama grip oldum tam gecirip atlatamadim.
erdem (Moderatör) #8
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 958 mesaj · Konum: Eskişehir
Ben de her zamanki gibi böyle devrelerle uğraşıyorum.

[Resim: http://farm6.staticflickr.com/5512/10560833356_631cfeca8a_o.png]

Bu devreyi kaç kez çizdiğimi hatırlamıyorum  ;-)

Bu şarkı da benden size gelsin.

http://www.youtube.com/watch?v=f8TZJHuNImc
zekeriyadurmus #9
Sağol agora :) Sanada geçmiş olsun. Bende şu an bu devrelerle uğraşmaya başladım (tabi benimki basit :D okul için kondansatörler falan var :D )

Zekeriya
Bilgi meraktan gelir...
Salih Dinçer #10
Kolay gelsin Erdem, doğrultmaç devresi falan mı?

Resimdekiler MOSFET sanırım, bir de UJT'ler ile alternatif akım devreleri vardı diye hatırlıyorum. Faz kayması falan değişik şeylerdi onlar...:)

Aslında elektronik devreler de tamamen bir yazılım, algoritma başka bir şey değil. Tabi çoğunluğu analog çalışıyor ki dijital de olsa mutlaka bir analog tarafı oluyor!
erdem (Moderatör) #11
Üye Tem 2009 tarihinden beri · 958 mesaj · Konum: Eskişehir
Ben de mahsus yazmamıştım bakalım Salihcim ne diyecek diye   :-)

Bu yalıtımlı bir güç elektroniği devresi. Tam köprü olarak geçiyor.

Devreyi modellemek için transformatör modelini kullanıyoruz. Daha sonra orada VT ve vs gerilimlerinin ve mıknatıssal akımın zamana bağlı değişimini çizmemizi istiyorlar. Sonra gerekli hesaplamaları yapmamızı istiyorlar.

Ama bu devrenin çalışma prensibi ilginç. İlk peryodun ilk yarısında Q1 Q4 ve D5, ikinci yarısında D5 D6 iletimde, ikinci peryodun ilk yarısında Q2, D3 ve D6 ve ikinci yarısında D5 ve D6 iletime geçiyor.

Daha bunun gibi örneğin doğru akımı 3 faz alternatif akıma çeviren ilginç devreler var. Hoşuma gidenleri not ediyorum.

Bir de işin asıl ilginç kısmı bunların kontrol kısmında olacak sanırım. Örneğin testere şeklindeki bir sinyali bir kontrol sinyaliyle karşılaştırıyoruz. Bu arada sinyalin büyüklük ve sıklığını değiştirerek zamana bağlı doluluk boşluk oranı değişen başka bir sinyal oluşturuyoruz. Yani doğru akımdan alternatif akım üretiyoruz. Ama henüz kontrol kısmına geçmedik.

Bana sinyal ve sistemler konusu çok ilginç gelmeye başladı. Örneğin Coursera'nın verdiği bu ders Elektrik Mühendisliğine giriş dersi ama sinyal ve sistemleri anlatarak başlıyor. Bazı bölümlerini seyrettim hoca çok güzel anlatıyor.

https://www.coursera.org/course/eefun

Bir de Coursera'nın verdiği elektronik dersinin laboratuvar dersi de var.

https://www.coursera.org/course/eefunlab

Kullanılan donanım, deneme kartı ve elektronik malzemelerin fiyatının 200$ civarında olması bekleniyor.

http://www.ni.com/mydaq/

Bu donanımı bilgisayarınıza takdığınızda osiloskop, işaret üretici ve DMM olarak kullanabiliyorsunuz.
Salih Dinçer #12
Dersler ve yardımcı kaynaklar çok leziz gözüküyor, teşekkürler. Bu arada USB osiloskopunu biraz inceledim ve sitesinde örnek dersleri de ilgimi çekti. Gerçi analog elekronik benim uzmanlık branşım dışında ama ilgi duymuyor değilim...:)

Özellikle ilgimi çeken;  bir tel üzerinden yüksek frekanslı alternatif akım geçerken "skin effect" denilen bir etkiden dolayı merkezdeki atomlara hiç uğramıyormuş. Yani ha bakır tel, ha boru. Elektronik çok hoş ya...
Doğrulama Kodu: VeriCode Lütfen resimde gördüğünüz doğrulama kodunu girin:
İfadeler: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Özel Karakterler:
Bağlı değilsiniz. · Şifremi unuttum · ÜYELİK
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20100516-dev, © 2003-10 by Yves Goergen
Şu an: 2017-10-22, 01:10:07 (UTC -07:00)