Forum: Projeler Rhodeus Script RSS
Yeni Bir Dönem Günlüğü Eylül 2013
Sayfa:  önceki  1  2 
zekeriyadurmus #16
Kullanıcı başlığı: Talha Zekeriya Durmuş
Üye Eki 2012 tarihinden beri · 701 mesaj · Konum: Samsun/Türkiye
Grup üyelikleri: Üyeler
Profili göster · Bu konuya bağlantı
Yanıtlanan mesaj ID 10132
Evet dokümante işi önemli ama bu çokta kolay bir şey olduğu söylenemez açıkçası ve dili geliştirmekle uğraşırken de buna vakit ayırmak kolay olmayacak gönül isterki bu işi de başkaları yapsın ama kimsenin de yapacağını sanmıyorum.

Rhodeus ile böyle şeyler bende geliştirmek isterim, ilk başlarda hızı yetersiz olduğu için hiç içimden gelmiyordu ama şimdi ise onu nasıl daha hızlı yapabileceğim hakkında fikirlerim var.

Zekeriya
Bilgi meraktan gelir...
Salih Dinçer #17
Üye Ock 2012 tarihinden beri · 1913 mesaj · Konum: İstanbul
zekeriyadurmus:
gönül isterki bu işi de başkaları yapsın ama kimsenin de yapacağını sanmıyorum.
I'm willing to take that... desem ne dersin...:)
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)
zekeriyadurmus #18
Önce Are you really? daha sonra da I will be riding on air derim hocam yani :) Çok teşekkür ederim :) Yanlız dokümante işine nasıl başlayacağız bunu bilmiyorum :(

Şu yarışma bittikten sonra herşeyi düzenlemeyi düşünüyorum. Öncelikle işe rhs nin sunucusundan başlayarak yapacağım. Kurulumu yeniden yapıp rhs nin şuanki sürümünün eksiklerini tamamlayıp bir sürüm çıkartmayı planlıyorum ardından her ne kadar yavaşlasa da sanal makineyi yapıp JIT projesini daha sonrasına bırakacağım. Hatta kafamda şöyle bir plan var ve bu hızı oldukça etkileyecek.

Önce işleyebildiğim kadar komutu parse esnasında işleyeceğim ve buradaki print ve a değişkeninin değerinin hiçbir değişikliğe uğramamasından dolayı a.length derken tekrardan veri türünü kontrol etmeyip derleme zamanında bilinmesini sağlayacağım
a = "ddili.org"
b = 4 + 4
print(a.length)

düşünsenize aşağıdaki döngü kodu o kadar hızlı işleyecek ki...
for(i = 0; i < 1_000_000; i++){

}
Her seferinde i nin türünü kontrol etmekle uğraşmayacak onu o an bildiği için optimize kod üretecek ve sanki compiled dilmiş gibi performans verecek :)

Tabi bunların hepsini JIT Compiler'da yapmayı düşünüyorum.

Şu anki sistem JIT Compiler ama kararlı bir yapısının olması için Virtual Machine ' e geçmenin yararlı olduğunu düşünüyorum.

Zekeriya
Bilgi meraktan gelir...
Bu mesaj zekeriyadurmus tarafından değiştirildi; zaman: 2013-09-17, 15:06.
Salih Dinçer #19
Üye Ock 2012 tarihinden beri · 1913 mesaj · Konum: İstanbul
zekeriyadurmus:
Yanlız dokümante işine nasıl başlayacağız bunu bilmiyorum :(
Şöyle bir sistem kurmak çok mantıklı olabilir...

Bana (aslında sadece bana değil, gönüllü herkese) script'i bir web form göndererek sonucu deneyebileceği şifreli bir alan oluştursan ve o konuyu sözlere dökeceğimiz kapalı bir forum bölgesi olsa yeter. Böylece mobil olduğum yerde bile internet varsa hemen deneyip bir çok şey karalayabiliriz...

Tabi o forumda, örneğin dile yeni bir özellik ekledin ve bunun nasıl çalıştığını gösteren bir iki örnek versen işlem tamam. En son, havuzda toplanan yazıları derler, yazım hatalarını giderip yayınlarız.

Başarılar...
Bilgi paylaştıkça bir bakmışız; kar topu olmuş ve çığ gibi üzerimize geliyor...:)
zekeriyadurmus #20
Salih hocam mesajınızı yeni gördüm :(

Bu dediğiniz olayı yapacağım hatta ufak bir bütçe bile ayrıldı (tasarım falan :) ) bunun için tryruby.org tarzı bir sistem yapacağım. İnteraktif olarak kod denenebilecek kısaca :)

Konuya isterseniz Ekim 2013 den devam edelim :)

Zekeriya
Bilgi meraktan gelir...
Doğrulama Kodu: VeriCode Lütfen resimde gördüğünüz doğrulama kodunu girin:
İfadeler: :-) ;-) :-D :-p :blush: :cool: :rolleyes: :huh: :-/ <_< :-( :'( :#: :scared: 8-( :nuts: :-O
Özel Karakterler:
Sayfa:  önceki  1  2 
Bağlı değilsiniz. · Şifremi unuttum · ÜYELİK
This board is powered by the Unclassified NewsBoard software, 20100516-dev, © 2003-10 by Yves Goergen
Şu an: 2017-12-16, 08:46:19 (UTC -08:00)